Youtube Facebook Instagram

Muay Thai

muay thai olsztynMuay Thai (Boks Tajski) – tajski sport walki kładący nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami. Muay Thai to narodowy tajski sport walki o tysiącletniej tradycji, nieodłącznie związany z historią i kulturą tego kraju. Obecnie wiodący sport narodowy, który jest wizytówką Tajlandii na całym świecie. Jeśli chodzi o pochodzenie Muay Thai, źródła nie są zgodne, często wykluczają się nawzajem. Niemniej jednak przyjęto dwie główne teorie. Jedna z nich mówi, że sztuka Muay Thai narodziła się, gdy naród Tajski migrował i toczył walki o ziemię. Inna teoria mówi, że naród Tajski był już na swojej ziemi, a Muay Thai narodziło się jako sposób obrony kraju i narodu przed ciągłymi groźbami inwazji.

W boksie tajskim kładzie się również szczególny nacisk na używanie niskich kopnięć okrężnych. Podstawą stylu jest niskie kopnięcie w udo (z angielskiego zwane low kick). Dzisiejsze Muay Thai jest ringowym sportem walki. Jest to styl rozgrywany w stójce (zawodnik leżący na deskach nie uczestniczy w walce). Formułą walki jest wyłącznie full-contact, w której ciosy zadaje się z pełną siłą. Istnieją także szkoły uczące tradycyjnych technik Muay Boran („dawny boks”). W Polsce Boks Tajski uprawia się od początku lat 90. XX wieku.

Nieodłącznym elementem ceremoniału, a także samej walki, jest orkiestra składająca się zazwyczaj z trzech osób. Muzycy, grający na tradycyjnych tajskich instrumentach: Pee Java (jawajski klarnet), Klong Keak  (podwójny bęben) i Shing (cymbały), dostosowują tempo i natężenie dźwięku do aktualnego fragmentu walki. Odgrywają w trakcie pojedynku aktywną rolę. Gdy zmęczeni zawodnicy zwalniają tempo walki poprzez umiejętne, stopniowe nasilanie muzyki i rytmu melodii pobudzają walczących.

Na całym świecie Boks Tajski został podzielony na dwa podstawowe działy: profesjonalny i amatorski, w ramach których zrzeszone są prawie wszystkie organizacje światowe i kontynentalne (także te o zasięgu krajowym i regionalnym). Oprócz tego Muay Thai ćwiczy niezliczona liczba pasjonatów, którzy nie są zrzeszeni w żadnej z tych struktur.

,,Muay Thai było, jest i będzie sprawdzianem ducha walki. To sport wielkich charakterów.”

Źródło: muaythai.pl

Muay Thai Olsztyn – Kaiser Sports

Podziel się na:

  • Facebook
  • Blip
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Wykop
  • Google Bookmarks