Youtube Facebook Instagram

MMA

mma olsztynMieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Pierwszymi udokumentowanymi zawodami w mieszanych sztukach walki (zapewne również ideowym przodkiem obecnego MMA) były zapasy typu pankration, które były uprawiane w starożytnej Grecji. Stosowano w nich różne style zapasów i pięściarstwa. Znajdowały się one, obok pięściarstwa (pygme) i zapasów (pale), w programie antycznych igrzysk olimpijskich. Określane są przez historyków jako „zapasy z elementami walki na pięści”. Koncentrowały się one na reprezentowaniu miast sportowców, zaś rodzime style każdego miasta były trzymane w ścisłej tajemnicy. Współczesne mieszane sztuki walki swój rodowód wywodzą od organizowanych od lat 20. XX wieku brazylijskich turniejów vale tudo oraz sięgających lat 70. japońskich zawodów zwanych kakutougi. Początkowy okres rozwoju sportu przypadł na pierwszą połowę lat 90., kiedy w USA w zorganizowano pierwszy oficjalny turniej MMA pod nazwą UFC 1 (1993), a w Japonii założono organizacje Shooto i Pancrase.

Obecnie zawody w formule MMA odbywają się na całym świecie. Do najbardziej znanych organizacji o globalnym zasięgu należą m.in.: UFC, Strikeforce, Bellator oraz, do 2007 roku, PRIDE FC.

W mieszanych sztukach walki praktykuje się tzw. trening przekrojowy przygotowujący zawodnika do walki w: stójce, parterze oraz zwarciu. Akcentowana jest w nim umiejętność płynnego przechodzenia między tymi trzema płaszczyznami. Generalnie boks (włączając w to kick-boxing i boks tajski) w połączeniu z grapplingiem (zapasy, sambo, judo, jujutsu, brazylijskie jiu-jitsu) stanowią podstawę niemal każdego treningu mieszanych sztuk walki. Rzadziej stosuje się elementy innych sztuk i sportów walki.

W ciągu dwudziestu lat istnienia tej dyscypliny sportowej wykształciła się metodyka treningowa charakterystyczna tylko dla niej. Chodzi tutaj głównie o umiejętność dostosowania technik z różnych sportów walki do rywalizacji na zasadach MMA (np. specyficzny styl walki w stójce uderzanej czy ground and pound – uderzenia w parterze).

W Polsce odbywają się turnieje amatorskie (w tym mistrzostwa kraju) oraz gale zawodowe, z których największe organizowane są pod szyldem KSW (skrót od Konfrontacja Sztuk Walki). Do pozostałych imprez tego typu zalicza się m.in.: FEN, Ring XF, Iron Fist, MMA Attack, Amatorską Ligę MMA, Colosseum, Olimp Extreme Fight czy Pro Fight.

Treningi MMA ukierunkowane są na rozwój wszystkich cech motorycznych. Dzięki temu świetnie sprawdzają się nie tylko przy szkoleniu wyczynowców, ale również w treningu rekreacyjnym zmierzającym do poprawy ogólnego stanu zdrowia, wyglądu sylwetki czy samopoczucia.

Źródło: wikipedia.org

MMA Olsztyn – Kaiser Sports

Podziel się na:

  • Facebook
  • Blip
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Wykop
  • Google Bookmarks