Youtube Facebook Instagram

Brazylijskie Jiu-Jitsu

Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ) to sztuka walki, w której podstawą jest zastosowanie różnego rodzaju chwytów (rzutów, pozycji dominujących, dźwigni oraz duszeń). Powstała w pierwszej połowie XX w. Dzięki swojej skuteczności szturmem wdarła się do świadomości i serc adeptów sztuk walki. Techniki, których nauczała legendarna rodzina Gracie zrewolucjonizowały podejście do walki wręcz. Wcześniej nie do pomyślenia było, że mniejszy i słabszy fizycznie zawodnik ma szansę zwyciężyć z dużo większym i silniejszym rywalem. Tym bardziej leżąc na plecach. Brazylijskie Jiu-Jitsu nie tylko znalazło sposób na obronę, ale uczyniło tę pozycję bardzo ofensywną. Dzięki temu odpowiednio nauczane techniki BJJ mają szerokie zastosowanie w samoobronie.

Świat dowiedział się o tej dyscyplinie poprzez występy (i zwycięstwa), Royca Gracie w trakcie pierwszych gal UFC (organizacja, której mistrzynią jest obecnie Joanna Jędrzejczyk). Mimo że Brazylijczyk był najlżejszy w całej stawce, zmusił wszystkich swoich przeciwników do poddania poprzez zastosowanie dźwigni i duszeń.

Na ten moment BJJ to jedna z najprężniej rozwijających się dyscyplin sportowych w kraju i na świecie. Dzięki temu, że rywalizacja w tej formule jest stosunkowo bezpieczna, wiele osób decyduje się na wyczynowe jej uprawianie. W Mistrzostwach Polski regularnie bierze udział  ponad 1000 startujących. Techniki pochodzące z tego sportu są podstawą walki w parterze w MMA – praktycznie każdy zawodnik Mieszanych Sztuk Walki jest obecnie specjalistą z zakresu BJJ.

Brazylijskie Jiu-Jitsu Olsztyn – BJJ Olsztyn – Kaiser Sports

Podziel się na:

  • Facebook
  • Blip
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Wykop
  • Google Bookmarks